Szabályzatok

Minőségellenőrzési szabályzat

 

  1. A minőség-ellenőrzés célja, alapfogalma, tartalma, szintjei:
  2. 1. Célja, tárgya

A könyvvizsgálói minőségellenőrzés elsődleges célja, annak biztosítása, hogy az elvégzett valamennyi könyvvizsgálat, átvilágítás és egyéb bizonyosságot nyújtó könyvvizsgálati szolgáltatás a vonatkozó szakmai előírások (Magyarországon a Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati Standardok, valamint a kamara szakmai előírásai) és a jogi követelményeknek megfelelően készüljön.

  1. 2. Az előírások következetes végrehajtása
  • kellő bizonyosságot ad arról, hogy a könyvvizsgáló és a könyvvizsgálatban résztvevők megfelelnek a szakmai standardoknak, valamint a szabályozási és jogi követelményeknek, továbbá arról, hogy a könyvvizsgáló által kibocsátott könyvvizsgálói jelentés megfelelő az adott körülmények között;
  • iránymutatásul szolgál a konkrét feladatokhoz kapcsolódó minőségi előírások betartásához.
  1. 3. A szabályzat kidolgozásának alapja

– az 1. témaszámú Minőségellenőrzési Standard „a múltbeli pénzügyi információk könyvvizsgálatával és átvilágításával, valamint az egyéb bizonyosságot nyújtó és a kapcsolódó szolgáltatási megbízások végrehajtásával foglalkozó társaságok esetében” című standard, valamint az

– 220. témaszámú a múltbeli pénzügyi információk könyvvizsgálata minőségének ellenőrzése című Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati standard.

  1. 4. A használatos szakmai alapfogalmak

A minőség-ellenőrzési előírások során definiált lényeges fogalmak:

-„partner-könyvvizsgáló” – vezető tisztségviselő vagy tulajdonos, aki a könyvvizsgálatért személyében felelős bejegyzett könyvvizsgáló.

-„vezető tisztségviselő” – olyan személy, akinek van felhatalmazása arra, hogy a társaság nevében jogerős megállapodást kössön, valamint a cég nevében kibocsátott jelentést írjon alá egy szakmai szolgáltatáshoz kapcsolódó megbízás teljesítésével összefüggésben.

-„munkatársak” – a külső szakértők.

-„munkacsoport” – a könyvvizsgálati megbízást végrehajtó mellett azok a külső szakértők, akikkel a könyvvizsgáló az adott megbízással kapcsolatban szerződést kötött.

-„társaság” – e kategóriában az egyéni könyvvizsgáló, és olyan tőkeegyesítéssel vagy a nélkül működő Társaság, ahol a megbízások végrehajtását alkalmazottak nélkül természetes személyként minden esetben egy azonos könyvvizsgáló végzi.

 

-„a megbízáshoz kapcsolódó minőség-ellenőrzés” – olyan eljárás, folyamat, amelyet a könyvvizsgáló által hozott jelentős döntések, valamint a jelentés kidolgozásakor levont következtetések – a könyvvizsgálói jelentés kibocsátása előtti – objektív meghozatalára alakítottak ki.

-„a megbízáshoz kapcsolódó minőségvizsgáló” – olyan megfelelő képesítéssel rendelkező külső szakértő, vagy egy ilyen személyekből álló csoport, aki/amely megfelelő és elegendő tapasztalattal és felhatalmazással rendelkezik ahhoz, hogy még a jelentés kibocsátása előtt objektíven értékelje a könyvvizsgáló által hozott jelentős döntéseket, valamint az általa a jelentés kidolgozásakor levont következtetéseket.

„megfelelő képesítéssel rendelkező külső szakértő” megfelelő képesítéssel rendelkező külső szakértő, könyvvizsgáló, külső minőségvizsgáló.

-„szemrevételezés” – a befejezett megbízásokhoz kapcsolódó minőségellenőrzések, eljárások összessége.

-„figyelemmel kísérés” – külső szakértőkkel való együttműködés esetén, a minőségellenőrzés folyamatos mérlegelése és értékelése, néhány kiválasztott, már lezárt megbízás időszakos vizsgálatával, bizonyosságszerezés a minőségellenőrzés hatékony működésére.

-„kellő bizonyosság” – az 1-es és 220-as standard kontextusa szerint a bizonyosság magas, de nem abszolút szintje.

„szakmai előírások” – a Magyar Nemzeti Könyvvizsgálati Standardok, vagy a Nemzetközi Könyvvizsgálati Standardok, valamint a kamara szakmai előírásai.

  1. 5. A minőség-ellenőrzés szintjei

A könyvvizsgáló a megbízás teljesítését követően, a könyvvizsgálói vélemény kiadása előtt áttekinti az elvégzett munkát.

Indokolt esetben a megbízás teljesítését független ellenőrzéssel szükséges kontrolláltatni. (felkért külső szakértő által végzett minőség ellenőrzés).

2. A minőség-ellenőrzés hatóköre, résztvevői, rögzítése

A minőségellenőrzési eljárásokat dokumentálni kell.

A könyvvizsgálatban a könyvvizsgálón kívül más résztvevő munkatársnak is meg kell ismerni a minőségbiztosítási követelményeket, illetve azokat a célkitűzéseket, amelyek ezekkel elérhetők. Tudatosítani szükséges a felelősséget a minőségért és elvárás, hogy a közreműködő megfeleljen a minőségi követelményeknek.

A minőségellenőrzés alkalmazása, az eljárási rend betartása minden résztvevő kötelessége.

 

 

 

 

  1. A minőségellenőrzési rendszer elemei, követelményrendszere:
  2. Minőségért való felelősség

A minőség elengedhetetlen a megbízások végrehajtásakor olyan munkát kell végezni, ami megfelel a szakmai standardoknak, a szabályozási és jogi követelményeknek, s csakis az adott körülményeket tükröző jelentések kerülhetnek kibocsátásra.

Minden egyes megbízást úgy kell végrehajtani, hogy az e szabályzatban rögzített minőségellenőrzési irányelvek azokban maradéktalanul érvényesüljenek.

  1. Etikai követelmények

A megbízás végrehajtásában résztvevők a Magyar Könyvvizsgálói Kamara (MKVK) Etikai Szabályzatának tisztességre, tárgyilagosságra, szakmai kompetenciára, titoktartásra, hivatáshoz méltó magatartásra, függetlenségre vonatkozó előírt követelményei szerint járnak el.

Egy adott megbízásra, ha több ország etikai előírásai érvényesek, úgy a szigorúbb előírás betartása a kötelező.

A függetlenségi kritériumokat a könyvvizsgálókról és a könyvvizsgálói Kamaráról szóló 1997. évi LV. számú törvény, valamint az MKVK Etikai Szabályzata határozza meg. Az összeférhetetlenségi kritériumokra ugyancsak az Etikai Szabályzatban rögzítettek az irányadók.

A könyvvizsgálónak kerülni kell minden olyan helyzetet, amely alkalmas lehet függetlensége veszélyeztetésére, nem nyújthat olyan ügyfélnek szolgáltatást, amelynél a függetlenség és összeférhetetlenség megkérdőjelezhető lehet.

Ügyfelei részére nem nyújthat könyvelési, bérszámfejtési és hasonló ügyviteli szolgáltatásokat

A függetlenségi követelményekről az igénybevett külső szakértőnek is nyilatkoznia kell, továbbá haladéktalanul értesíti a társaságot a függetlenség vagy összeférhetetlenség követelményében bekövezett változásról, vagy annak veszélyeztetésére vonatkozó új körülményről.

A függetlenség megsértését ki nem küszöbölhető esetekben a megbízás felmondása az indokolt.

A külső szakértő függetlenségre és összeférhetetlenségre vonatkozó nyilatkozatához mintát az 1. számú melléklet tartalmaz.

  1. Ügyfelek és konkrét könyvvizsgálati megbízások elfogadása és megtartása

Az ügyfelek és megbízások konkrét elfogadásakor és megtartásakor a könyvvizsgáló mérlegeli az

  • az ügyfél integritását, tisztességére és hírnevére vonatkozó megszerzett információit;
  • az etikai követelmények betarthatóságát;
  • a megbízáshoz tartozó feltételek meglétét (szakmai ismereteket, a megbízás végrehajtásához és a minőségellenőrzéshez szükséges személyi, anyagi, határidőbeli feltételek meglétét, a vizsgálat hatókörét, a szükséges információkat hordozó hozzáférhető adatbázist, előző könyvvizsgálói, szakértői véleményeket stb.)

 

 

Az ügyfél elfogadására és megtartására vonatkozó információk ügyfelenként dokumentálandók a döntéseket megelőzően.

A megbízás elfogadásakor vagy megtartásakor mérlegelendő, hogy felmerülhet-e az ügyfélkörében valamely tényleges vagy vélt érdekellentét, indokolt esetben dönteni kell a megbízás elutasításáról.

A megbízástól való visszalépésre, vagy az ügyfélkapcsolat megszakítására vonatkozó jelentős döntések alapjául szolgáló információkat a könyvvizsgáló dokumentálja.

Az elutasításról, visszalépésről szóló döntést írásban juttatja el az illetékeseknek. Az Ügyfelek és konkrét könyvvizsgálati megbízások elfogadására és megtartására vonatkozó információkat ellenőrzési lista segíti. (2. sz. melléklet)

  1. Emberi erőforrások

A könyvvizsgáló rendelkezik mindazon képességekkel, és kompetenciával, valamint azzal az etikai alapelvek melletti elkötelezettséggel, amelyek szükségesek a szakmai standardok, valamint a szabályozási jogi követelmények szerint a megbízások végrehajtásához, továbbá ahhoz, hogy a körülményeknek megfelelő jelentéseket bocsásson ki. Ehhez rendelkezik a megfelelő időbeni és anyagi feltételekkel, részt vesz a jogszabályok által előírt kötelező szakmai oktatásokon és szakmai továbbképzésen, tagja a szakmai szervezeteknek, és tevékenységével segíti munkájukat.

A kötelező és előírt továbbképzéseken túl, külső, folyamatos és önálló szakmai képzésekben aktualizálja, fejleszti felkészültségét.

 a megbízás végrehajtása, teljesítése (részletesen a III. számú fejezet tartalmazza)

  1. Munkatársak kijelölése

A könyvvizsgáló a megbízások végrehajtásához olyan külső munkatársakat vehet igénybe, akik rendelkeznek hasonló jellegű és bonyolultsági fokú megbízások speciális ismeretével, a megbízással kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokkal, beleértve a megfelelő képzést és részvételt, ismerik a szakmai standardokat és a szabályozási, valamint jogi követelményeket, megfelelő technikai tudással, szükség esetén a vonatkozó informatikai ismeretekkel is rendelkeznek, releváns ismereteik vannak az ügyfél iparágáról, szakmai ítélőképességük megfelelő. Erről a könyvvizsgáló személyes információk alapján győződik meg.

  1. A megbízás végrehajtásával kapcsolatos minőségi követelmények

Minden megbízás megfelelő minőségben történő elvégzésekor az elvégzett munka minősége érdekében a megbízásra adott vélemény kiadása előtt ismételten ellenőrizendő, hogy:

  • a munkát a szabályozási és jogi követelményeknek megfelelően hajtották-e végre;
  • megbízásra vonatkozó vizsgálati standardelőírások teljesültek-e;
  • indokolt esetben a tervezett megközelítés megfelelő módosítása helyesen történt-e;
  • szükséges konzultáció történt-e, a levont következtetéseket dokumentálták-e, valamint a konzultáció következtetései megvalósultak-e;
  • a végrehajtott munkának megfelelő-e a dokumentálása;

 

  • további mérlegelést igénylő jelentős kérdések merültek-e fel és maradtak-e fenn;
  • a végrehajtott munka a megszerzett bizonyítékok elegendőek-e és megfelelőek-e a jelentés alátámasztásához, a levont következtetéseket dokumentáltak-e;
  • a megbízás eljárás célkitűzését sikerült-e elérni?

A végrehajtásra vonatkozó fenti minőségi kritériumok teljesüléséről a megbízásra adott vélemény kiadása előtt az áttekintő lista kitöltése és aláírása szolgál dokumentumként. (3. számú melléklet Könyvvizsgálati ellenőrzési lista a megbízás végrehajtásáról.)

  1. Konzultációk-, Eltérő vélemények kezelése

A könyvvizsgáló konzultációt folytat minden olyan esetben, amikor annak szükségessége felmerül.

Konzultációs eljárásokat azok a kérdések illetve különleges helyzetek igényelnek, amelyek a téma jellegéből, a feladat bonyolultságából eredően véleménycseréket tesznek szükségessé. Ezek:

  • a magas kockázattal járó megállapítások;
  • a kiadott szakmai előírások alkalmazásával kapcsolatos vitás kérdések, különös tekintettel az újonnan bevezetésre került szabályokra (standardmódosítások);
  • a speciális számviteli, üzletági ismereteket megkövetelő területekkel kapcsolatosan felmerülő problémák, aminek kezelésében a könyvvizsgálónak nincs gazdag múltú gyakorlata (új üzletágak, konszolidálás, IFRS, US GAAP, informatika);
  • felmerülő értelmezési aggályok (törvények, jogszabályi értelmezések, mint pl. adózási, számviteli, jogi kérdések);
  • törvényi, és egyéb adatszolgáltatási igényekkel kapcsolatos kérdések.

A konzultáció indokoltságának megítélése, a konzultáció megvalósítása a könyvvizsgáló felelőssége.

A konzultációkról írásbeli emlékeztetők készülnek, elkészítéséért az aláírók a felelősek.

A vitás kérdések eldöntését segítik a könyvvizsgáló által összegyűjtött szakmai előírások, referenciák, kézikönyvek, állásfoglalások, más könyvvizsgálókkal és szakértőkkel megtartott szakmai rendezvények anyagai.

A konzultációiról szóló emlékeztetők is ezen iratanyag részét képzik.

A szükséges külső konzultációk finanszírozása az ügyféllel egyeztetve, az ügyféllel kötött szerződésben foglaltak szerint történik.

  1. Megbízások minőségellenőrzésének kijelölése

A minőségi követelmények maradéktalan érvényesüléséhez, a jelentős döntések és a jelentés összeállításánál levont következtetések objektív értékelésének megítéléséhez, meghatározott megbízásoknál a megbízásban egyébként részt nem vevő független könyvvizsgáló (mint minőségvizsgáló) áttekintése indokolt.

A független áttekintés nem csökkenti a megbízásért felelős könyvvizsgáló felelősségét.

 

Kötelező a független áttekintés a tőzsdén jegyzett gazdálkodók vizsgálatakor. A független áttekintés a következő megbízásoknál szükséges elsősorban:

  • törvényi vagy jogszabályi előírások által kötelezővé tett független vizsgálatkor;
  • olyan társaságok könyvvizsgálatakor, amelyek beszámolói közérdeklődésűek;
  • speciális szakértelmet igénylő megbízásokkor;
  • valamint minden olyan esetben, amikor azt a könyvvizsgáló szükségesnek ítéli.

A független minőségvizsgáló feladata a könyvvizsgálati kockázat minimalizálása érdekében a könyvvizsgálati záradék (vélemény) kiadását megelőzően áttekinteni a munkapapírokat, a kockázatbecsléssel összevetve felülvizsgálni a vizsgálati eljárások körét, ellenőrizni a vizsgálati eljárások eredményei alapján levont lényeges következtetéseket, azok helyességét. A minőségvizsgáló feladatának elvégzését dokumentálja, véleményeltérését írásos dokumentum támasztja alá.

A független minőségvizsgálat a könyvvizsgálati jelentés kiadását meg kell, hogy előzze.

A független áttekintésre kijelölt megbízásokról a könyvvizsgáló, vagy a minőségvizsgálatot kijelölő dönt. A független minőségvizsgáló kijelölése a megbízás elfogadásakor történik, egyeztetve a megbízóval.

A megbízáshoz kapcsolódó független minőségvizsgáló objektivitását biztosítja, hogy

  • a megbízáshoz kapcsolódó minőségvizsgáló egyébként nem vesz részt a megbízásban;
  • a megbízáshoz kapcsolódó minőségvizsgáló nem hoz döntéseket;
  • a megbízáshoz kapcsolódó minőségvizsgálóra nem vonatkoznak egyéb olyan szempontok, amelyek veszélyeztetnék a minőségvizsgáló objektivitását.

Független minőségvizsgálói feladatok ellátására külső könyvvizsgáló kérhető fel, munkájáért megállapodás alapján térítést kap. A független áttekintés dokumentálásakor a minőségvizsgáló nyilatkozik arról, hogy az áttekintés alapján megállapítható-e, hogy

  • a minőségellenőrzést a vizsgált megbízásnál végrehajtották-e,
  • a minőségellenőrzést a jelentés kiadása előtt befejezték-e,
  • a könyvvizsgálói döntések és a következtetések megfelelőek-e?
  1. Dokumentálás

A minőségellenőrzés dokumentumai:

  • az elvégzett munkáról készült áttekintési lista (a megbízás végrehajtásáról);
  • a függetlenségre, összeférhetetlenségre vonatkozó ellenőrzési lista;
  • az ügyfél megtartására és elfogadására vonatkozó nyilvántartások, ellenőrzési lista;
  • a független minőségvizsgáló vizsgálatának dokumentumai;

 

  • a konzultációk dokumentumai.

A GPS Konto Kft a Referencia 91 Kft. által készített „APEX” könyvvizsgálói szoftver segítségével készíti dokumentációját. Az egyes dokumentumok kinyomtatása nem szükséges azokat elektronikus formában kell megőrizni.

A könyvvizsgálati munka dokumentációjának része az adott megbízással kapcsolatban végzett minőségvizsgálat iratanyaga.

A minőségellenőrzési dokumentumokat – összhangban a 230-as könyvvizsgálati standard előírásaival, – kézi vagy elektronikus formában, keltezésüktől számított 8 évig kell megőrizni, ha arra a törvényi előírás hosszabb időt nem jelöl meg.

III. Az egyes ügyfelek vizsgálatával összefüggő minőségellenőrzési szabályok:

A könyvvizsgáló olyan elveket és eljárásokat követ, amelyekkel az adott megbízásokat a szakmai standardoknak, valamint a szabályozási és jogi követelményeknek megfelelően vizsgálja. Az aláíró könyvvizsgáló olyan jelentéseket bocsáthat ki, amelyek megbízhatók, s megfelelnek a valós hű képnek.

Az adott ügyfél könyvvizsgálata során ezért olyan minőségellenőrzést kell megvalósítania, amely az adott könyvvizsgálatra alkalmazható.

  1. A könyvvizsgáló feladata
  2. 1. Az etikai és függetlenségi előírások betartása, annak ellenőrzése

A könyvvizsgáló az ügyfélmegbízás végrehajtásának megkezdése előtt, ismételten áttekinti a konkrét ügyfél könyvvizsgálatának elfogadására és megtartására vonatkozó minőségbiztosítási előírásokban meghatározott eljárásokat, s azok dokumentáltságát.

Az Átfogó könyvvizsgálati terv és a könyvvizsgálati program a könyvvizsgálati munka végrehajtásának eszköze.

  1. 2. Áttekintés-felülvizsgálat

A vélemény kiadása előtt a könyvvizsgálói áttekintés a hiányosságok feltárását, az elvégzett munka ismételt ellenőrzését célozza.

Áttekintéskor a könyvvizsgáló kontrollálja az elvégzett munkáját igazolva, hogy:

  • a munkát a szakmai standardoknak, valamint a szabályozási és jogi követelményeknek megfelelően hajtotta végre;
  • felméri, hogy további mérlegelést igénylő jelentős kérdések maradtak-e;
  • a megfelelő konzultációkra sor került-e, és a levont következtetések dokumentáltak-e, valamint megvalósítottak-e;
  • szükség van-e a végrehajtott munka jellegének, ütemezésének és terjedelmének ismételt felülvizsgálatára;
  • a végrehajtott munka alátámasztja-e a levont következtetéseket, és az megfelelően dokumentált-e;

 

  • a megszerzett bizonyítékok elegendők-e és megfelelőek-e a jelentés alátámasztásához; és
  • a megbízás eljárásainak célkitűzéseit sikerült-e elérni.

Az áttekintés magában foglalja a dokumentáció áttekintését, a döntő, kritikus területek felülvizsgálatát, a programfegyelem betartását.

Az áttekintés elvégzését a könyvvizsgáló aláírásával, és az ismételt áttekintés dátumával dokumentálja.

  1. Megbízáshoz kapcsolódó független ellenőrzés

A megbízáshoz kapcsolódó független minőségvizsgáló által végzett minőségellenőrzés magában foglalja a könyvvizsgálóval történt megbeszélést, a pénzügyi kimutatások vagy a vizsgálat tárgyával kapcsolatos egyéb információk és a jelentés áttekintését, annak mérlegelését, hogy a jelentés  megfelelő-e. Magában foglalja a könyvvizsgáló jelentős döntéseihez és következtetéseihez kapcsolódó, kiválasztott munkapapírok áttekintését. Az áttekintés terjedelme függ a megbízás bonyolultsági fokától, és attól, hogy mennyire áll fenn annak kockázata, hogy a jelentés nem megfelelő az adott körülmények között.

A megbízáshoz kapcsolódó független ellenőrzés különösen akkor fontos, ha a megbízó:

– tőzsdén jegyzett társaság

– közérdeklődésnek kitett társaság

– a megbízás nagyobb kockázatokat rejt

A független minőségellenőr feladata az adott ügyfél vizsgálatának áttekintésekor

  • Pénzügyi információk és jelentés áttekintése;
  • Tervezés; Kockázat becslés és kockázatra adott válaszok ellenőrzése;
  • Lényegesség, jelentős kockázatok, kockázatbecslés áttekintése;
  • Nehéz vagy vitás kérdéseket magában foglaló, konzultációkból származó következtetések felülvizsgálata;
  • A kiválasztott munkapapírok áttekintése, annak megítéléséhez, hogy azok tükrözik-e a jelentős döntésekkel kapcsolatban végrehajtott munkát, és alátámasztják-e a levont következtetéseket;
  • Hibás állítások jellege, jelentősége, kezelésének vizsgálata;
  • Könyvvizsgálói jelentés – levont következtetések megítélése;
  • A kibocsátandó jelentés megfelelősége.

 

 

 

A független minőségvizsgálat a könyvvizsgálati jelentés kiadását meg kell, hogy előzze. A megbízáshoz kapcsolódó minőségvizsgáló alkalmasságát meghatározza:

  • a szükséges szakmai képzettsége beleértve a szükséges tapasztalatot és tekintélyt, valamint
  • a konzultálás lehetősége a minőségvizsgáló objektivitásának befolyásolása nélkül.

A megbízáshoz kapcsolódó független minőségvizsgáló időben, a megfelelő fázisokban hajtja végre az áttekintést, hogy a jelentős ügyeket azonnal, a könyvvizsgáló meg tudja oldani a jelentés kiadása előtt. A független felülvizsgáló az általa elvégzett részletes felülvizsgálat eredményét úgy rögzíti, hogy az elegendően teljes körű és részletes legyen ahhoz, hogy elősegítse a következők megértését:

  • a független ellenőrzés célját, indokát;
  • a felülvizsgálat eredményét;
  • a minőségvizsgáló véleményét arról, hogy nincs tudomása olyan megoldatlan ügyről, amely alapján úgy vélhetné, hogy a megbízást végző könyvvizsgáló által meghozott jelentős döntések és levont következtetések nem voltak megfelelőek.
  1. Hatálybalépés időpontja:

Jelen szabályzatba foglalt elvek és eljárások megfelelnek a Magyar Nemzeti Minőségellenőrzési Standardok előírásainak.

A Társaság az elfogadott és jelen szabályzatban rögzített minőségellenőrzési rendszert 2009. január 1-én bevezeti.

A 2009. január 1-én, vagy utána kezdődő üzleti évekre vonatkozó megbízások esetében a Társaság a szabályzat előírásait kötelezően betartja.

A hatályba lépés idején folyamatban lévő könyvvizsgálatokra és egyéb, múltbeli pénzügyi információk könyvvizsgálatára a szabályzat előírásai vonatkoznak.

 

 

Budapest, 2009. március 28.

 

 

 

Polyák Zsuzsanna

Ügyvezető igazgató sk.